Haber

Suriye’den ‘normalleşme’ açıklaması: Bunu Türkiye de biliyor…

Suriye Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad, Şam Üniversitesi’nde düzenlenen Amerika Kıtası Arap Kurumları Federasyonu’nun (VIA Arab) 50. Olağanüstü Konferansı’nın etkinliklerine katıldı. Burada bir konuşma yapan Mikdad, Türkiye’ye de değindi.

Suriye devlet kurumu SANA’nın haberine göre Mikdad, konferansta yaptığı konuşmada, “Suriye’nin kuzeyindeki Türk işgali sona erecek ve Türkiye, iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden tesis etmenin tek yolunun bu işgalden çekilmek olduğunu biliyor.”

‘ORTAK ARAP HAREKETİNİN KAPSAMININ HİÇBİR ZAMAN DIŞINDA BIRAKMADIK’

Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad da ABD’nin ‘Suriye’nin kuzeydoğusunu işgal ettiğini, zenginliklerini yağmaladığını ve bölücü terör gruplarına destek verdiğini’ söyledi.

Faysal Mikdad, 12 yıl sonra Arap Birliği’ne dönen Suriye’nin geleceğine ilişkin bir soruya ise şöyle yanıt verdi: “Biz hiçbir zaman ortak Arap hareketinin kapsamı dışında kalmadık. Suriye’yi kendi milletinden ayırabileceklerini, ardından da “Onlar hep yanılıyorlar” dedi.

Al Mikdad, “Latin Amerika ülkeleriyle en iyi ilişkileri kurma çabamızı teyit ediyoruz ancak bize ve bu ülkelerden bazılarına uygulanan ekonomik yaptırımlar bunu engelliyor” dedi.

ASAD, ‘ERDOĞAN’LA NEDEN GÖRÜŞÜYORUM?’ diye sordu.

Ağustos ayında verdiği röportajda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile olası görüşmesine değinen Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, “Amacımız Türkiye’nin Suriye topraklarından çekilmesi, Erdoğan’ın amacı ise Türkiye’nin Suriye işgalini meşrulaştırmaktır.” “Neden?” dedi. Erdoğan’la mı buluşacaktım? İçki içer misin?” diye sordu. Esad, “Suriye’deki terör Türkiye’den kaynaklanıyor.”

Tam yayından bir gün önce bir kısmı yayınlanan röportajda Esad’ın, Erdoğan’la görüşmesine ilişkin şunları söylediği aktarıldı: “Görüşme, Erdoğan’ın önerdiği şartlarda gerçekleşemez.” (DIŞ HABER)

ceyhan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu